Opóźnienie płatności
Komisja Europejska dokonała zapłaty faktur opiewających na łączną kwotę ponad 17 000 EUR na rzecz niewielkiej spółki, która zwróciła się do Rzecznika po wysłaniu instytucji siedmiu upomnień. Komisja wyjaśniła, że opóźnienie wynikało z technicznych zmian procedur budżetowych i zapewniła, że dokonała przeglądu spraw. Po zwróceniu przez Rzecznika uwagi na fakt, że małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) są szczególnie wrażliwe na skutki opóźnień płatności, Komisja zgodziła się wypłacić również odsetki.
Spory wynikające z umów
Komisja przyznała, na zasadzie ex gratia, niewielkiej spółce odszkodowanie w wysokości 21 000 EUR po stwierdzeniu przez Rzecznika, że nie dała ona spółce dość czasu na przygotowanie wniosku w ramach zamówienia związanego z badaniami naukowymi i rozwojem. Ostatecznie spowodowało to uznanie wniosku za niedopuszczalny ze względu na zawarty w nim błąd. Komisja podkreśliła, że zależy jej na tym, by nie działać na szkodę MŚP i przyznała, że należytą realizację zamówienia przez skarżącego utrudniły wyjątkowe okoliczności.
Problemy z zaproszeniami do składania ofert
Rzecznik nie stwierdził przypadku niewłaściwego administrowania w związku z decyzją Parlamentu o odrzuceniu oferty skarżącego złożonej w odpowiedzi na zaproszenie do składania ofert. Zaznaczył on jednak, że nie wydaje się, aby oświadczenie Parlamentu dotyczące jego prawa do decyzji uznaniowych przy takich procedurach znajdowało wyraz w treści zaproszenia do składania ofert w tym konkretnym przypadku ani aby było zgodne z zasadami dobrej administracji w odniesieniu do korzystania z uprawnień dyskrecjonalnych.
Odmowa dostępu do dokumentów
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) częściowo udostępnił publicznie sprawozdanie z kontroli po wpłynięciu do Rzecznika skargi w tej sprawie. Ponadto zgodził się on udzielić skarżącej spółce prywatnego dostępu do części sprawozdania konkretnie dotyczących grupy, do której należała spółka. Sprawozdanie dotyczyło projektu finansowanego ze środków UE w Afryce, w którym grupa brała udział. EBI początkowo odmówił dostępu do sprawozdania.
Nieuzasadniona zwłoka
Komisja podjęła decyzję w sprawie skargi dotyczącej naruszenia przepisów po tym, jak Rzecznik wezwał ją do zajęcia się sprawą. Rzecznik utrzymywał, że twierdzenie Komisji, iż nie może ona osiągnąć politycznego konsensusu w sprawie sposobu postępowania, nie zwalnia jej z obowiązku należytego rozpatrzenia skargi. Niemiecki dostawca usług z zakresu zakładów sportowych złożył skargę do Komisji po tym, jak władze niemieckie nakazały mu zaprzestać oferowania usług, zmuszając go tym samym do zakończenia działalności gospodarczej. Zdaniem skarżącego stanowiło to naruszenie zasady swobodnego świadczenia usług.
Naruszenie praw podstawowych
Rzecznik skrytykował Komisję za to, że nie wykazała, iż osiągnęła odpowiednią równowagę między koniecznością stosowania zasad należytego zarządzania finansami w zakresie udzielanych przez nią dotacji a prawem skarżącego, organizacji pozarządowej działającej w dziedzinie środowiska naturalnego, do sprawiedliwego traktowania z należytym poszanowaniem zasady domniemania niewinności. Komisja odrzuciła wniosek organizacji o pomoc finansową w ramach programu wspólnotowego, ponieważ wobec organizacji toczyło się postępowanie przygotowawcze.