Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 4114 razy

Zasada sumowania okresów ubezpieczenia

Okresy ubezpieczenia, zamieszkania lub zatrudnienia w ramach przepisów różnych Państw Członkowskich są sumowane, o ile nie nachodzą na siebie.

UWAGA

Trybunał Sprawiedliwości (sprawa C-15/96, Schöning) orzekł, że przy ustalaniu stopnia i stażu pracownika należy uwzględniać doświadczenie zawodowe i staż w służbach publicznych innego Państwa Członkowskiego.

ZAKRES SUMOWANIA OKRESÓW

Uwzględnia się wszystkie okresy objęte ustawodawstwem koordynowanym na szczeblu wspólnotowym oraz okresy istotne dla ustalenia uprawnień.

PROBLEM NACHODZĄCYCH SIĘ OKRESÓW

Z reguły zakazane jest sumowanie nachodzących na siebie okresów.

Wyjątki

  • nachodzące się okresy, które nie są stosowane przez właściwą instytucję dla tego samego celu i w taki sam sposób (np.: gdy jeden służy do naliczenia świadczeń, a drugi do przyznania prawa do świadczeń),
  • nachodzące na siebie okresy, za które opłacono podwójne składki,
  • okresy, których nie można dokładnie zidentyfikować – w takim przypadku przyjmuje się, że okresy nie nachodzą na siebie.

DZIELENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA EMERYTURY

Pracownicy migrujący otrzymują od każdego Państwa Członkowskiego, w którym byli ubezpieczeni w różnym czasie jedynie proporcjonalną część świadczenia w oparciu o okres, w którym byli faktycznie ubezpieczeni w takim Państwie Członkowskim.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji EUROPA.wortale.net.


Dodaj swój komentarz
| mapa witryny | login